Šport in telesna aktivnost prinašata številne koristi za naše zdravje, a sta hkrati tudi povezana z določenimi tveganji za poškodbe. Ne glede na to, ali ste profesionalni športnik, rekreativec ali začetnik, se lahko srečate s športnimi poškodbami, ki lahko ovirajo vaše aktivnosti in vplivajo na kakovost življenja. Poznavanje najpogostejših športnih poškodb in načinov njihovega zdravljenja je ključno za preprečevanje dolgotrajnih težav in hitro okrevanje.

Redna športna aktivnost brez dvoma sodi med temeljna načela zdravega življenjskega sloga. Na ta način namreč krepimo svoje telo, pred sebe same postavljamo vedno nove izzive, na tej poti premagujemo številne ovire in ob tem pridobivamo samozavest. Žal pa pogosta telesna dejavnost ob vseh dobrobitih povečuje možnosti za športne poškodbe, ki so kompleksne in zahtevne ter zahtevajo strokovno obravnavo in celovit pristop k zdravljenju.

Pojavljajo se v akutni obliki, kot enkraten dogodek, do katerega pripelje nenadna poškodba (najpogosteje zlom ali izpah), in v kronični obliki, kar pomeni, da se športna poškodba razvija daljše časovno obdobje zaradi bodisi prekomerne obremenitve bodisi neprimernega okrevanja po predhodnih športnih poškodbah.

Razvijejo se praktično kjerkoli – na kosteh, mišicah, kitah, vezeh, drugih telesnih strukturah –, pri čemer nekatere zahtevajo le hlajenje in počitek, medtem ko druge terjajo daljše zdravljenje ter športni poškodbi ustrezno (fizioterapevtsko) rehabilitacijo.

Slednjo za tako rekoč vse športne poškodbe, vključujoč zlome, zvine, izpahe, natege in poškodbe vezi, mišic ter tetiv, ponuja klinika za fizioterapijo in telesno pripravo Medicofit, kjer strokovnjaki pacienta spremljajo skozi vse faze okrevanja, od akutne bolečine do vnovične vrhunske telesne pripravljenosti oziroma polnega obsega gibljivosti poškodovanega predela, in sicer na osnovi individualno prilagojenega rehabilitacijskega procesa.

Tamkajšnji strokovnjaki so z namenom prepoznavanja najpogostejših športnih poškodb natančneje opredelili vsako od njih, da bi s tem ob njihovem nastopu tako rekreativnim kot profesionalnim športnikom omogočili kar najhitrejše in najustreznejše ukrepanje.

Poškodba rotatorne manšete

Opredelitev športne poškodbe in njeni vzroki ter simptomi: Manšeto tvori skupina štirih mišic in kit, katerih naloga je dinamična stabilizacija ramenskega sklepa, vendar zaradi preobremenitev ali nenadne poškodbe ramenskega obroča, prav tako poškodbe manšete, rupture ali vnetja njenih tetiv, do poškodb ramenskega sklepa prihaja precej pogosto. Rotatorna manšeta sicer velja za najpogostejšo športno poškodbo rame.

Dejavniki tveganja za poškodbo rotatorne manšete: Poškodbi so podvrženi predvsem posamezniki, ki opravljajo poklic, pri katerem je treba roke pogosto držati nad glavo, denimo slikarji in športniki, predvsem košarkarji, odbojkarji ter plavalci.

➡️ Zdravljenje športne poškodbe po priporočilu strokovnjakov klinike Medicofit: Potrebna je specialna fizioterapevtska vadba, usmerjena v povečanje obremenitvene kapacitete ramenskega sklepa in v doseganje normativne mišične moči same manšete.

Teniški komolec (lateralni epikondilitis)

Opredelitev športne poškodbe in njeni vzroki ter simptomi: Poškodba je posledica majhnih raztrganin in vnetij komolčnih tetiv, ki nastanejo zaradi obremenitev mišic iztegovalk komolca, povzročajo pa bolečino na zunanji strani komolca.

Dejavniki tveganja za teniški komolec: Najpogosteje se teniški komolec pojavlja pri športnikih, ki operirajo z loparjem, čeprav ta športna poškodba še zdaleč ni povezana le s tenisači. Enako pogosto ali celo pogosteje se razvije pri vodovodarjih, mizarjih in drugih obrtnikih, ki se pogosto naslanjajo na podlakti.

➡️ Zdravljenje športne poškodbe po priporočilu strokovnjakov klinike Medicofit: Sanacija teniškega komolca je precej kompleksna in dolgotrajna, vseskozi pa je rehabilitacijo treba prilagajati stanju ter napredku pacienta in pred samo fizioterapevtsko obravnavo (poleg standardnih diagnostičnih postopkov) opraviti oceno motorike ter senzorike.

Golf komolec (medialni epikondilitis)

Opredelitev športne poškodbe in njeni vzroki ter simptomi: Ta športna poškodba povzroča ostro in hudo bolečino na notranji strani komolca, ki se sčasoma lahko razširi na zapestje in podlaket, značilno zanjo pa je zmanjšana mišična moč.

Dejavniki tveganja za golf komolec: V večini primerov golf komolec ni povezan z igralci golfa, temveč se športna poškodba razvije pri ljudeh, ki pogosto stiskajo prste ali obremenjujejo zapestje, iz česar sledi, da so ji najbolj izpostavljeni instalaterji, vodovodarji in mizarji.

➡️ Zdravljenje športne poškodbe po priporočilu strokovnjakov klinike Medicofit: Za najboljšo rehabilitacijo te oblike športne poškodbe komolca se je doslej izkazala akutna fizioterapija v kombinaciji z instrumentalno terapijo in specialno terapevtsko vadbo.

Tekaško koleno (sindrom iliotibialnega trakta)

Opredelitev športne poškodbe in njeni vzroki ter simptomi: Pogosto krčenje in iztegovanje kolena (npr. med tekom) povzroča draženje kolena, ki, dolgoročno gledano, vodi v vnetje vezivnega tkiva na zunanji strani kolena, kjer se pojavi preobremenitvena bolečina.

Dejavniki tveganja za tekaško koleno: Tej športni poškodbi kolena so najbolj povrženi tekači, pa tudi kolesarji in pohodniki, posebej tisti, ki se odpravljajo na daljše pohodne poti ali v gore hodijo pogosto ter zatorej posamezne gibe redno ponavljajo v daljšem časovnem obdobju (več ur hkrati).

➡️ Zdravljenje športne poškodbe po priporočilu strokovnjakov klinike Medicofit: Fizioterapija se je za rehabilitacijo tekaškega kolena pokazala kot najučinkovitejše orodje, rezultati pa so v večini primerov vidni že po preteku treh do osmih tednih, vendar zamaknjen pričetek zdravljenja zaradi nepravočasnega ukrepanja zahteva več časa, celo dvanajst tednov.

Poškodbe kolenskih vezi

Opredelitev športne poškodbe in njeni vzroki ter simptomi: Stabilnost kolena zagotavljajo štiri vezi, prisotne v sklepu (ACL, PCL, MCL, LCL), a se te ob nenadni spremembi smeri med denimo tekom ali pristanku s skokom, ki so posebej pogosti pri nogometu in košarki, nemalokrat poškodujejo, kar je najpogostejši razlog za operacijo kolena športnikov.

Dejavniki tveganja za poškodbe kolenskih vezi: Do športne poškodbe te vrste pripeljejo nepravilne obremenitve kolenskega sklepa, med njimi nenadna sprememba smeri in pristanek s skokom.

➡️ Zdravljenje športne poškodbe po priporočilu strokovnjakov klinike Medicofit: V povezavi s poškodbami kolenskih vezi je izjemno pomembno konservativno zdravljenje, v primeru kirurškega posega pa predoperativna fizioterapevtska obravnava in fizioterapevtska rehabilitacija po operaciji.

Zvin gležnja

Opredelitev športne poškodbe in njeni vzroki ter simptomi: Najpogostejša športna poškodba je toliko resnejša, ker zvin gležnja, če ni deležen ustreznega zdravljenja, povečuje tveganje za ponovno športno poškodbo iste vrste. Pojavi se predvsem ob zvračanju nove navzven, zasuku ali obračanju gležnja, saj takrat prihaja do raztezanja ali pretrganja sklepnih vezi.

Dejavniki tveganja za zvin gležnja: Poškodbi so posebej izpostavljeni športniki, ki pristanejo na tla med skokom, kar je značilno za rokometaše, nogometaše, košarkaše in odbojkarje.

➡️ Zdravljenje športne poškodbe po priporočilu strokovnjakov klinike Medicofit: Fizioterapija ima v povezavi s to športno poškodbo ključno vlogo, saj v nasprotnem lahko pride do kronične nestabilnosti sklepa.

Vnetje ahilove tetive

Opredelitev športne poškodbe in njeni vzroki ter simptomi:Ahilova tetiva je najpomembnejša tetiva v telesu, aktivna pa je brez prestanka, zato ob pretiravanju ali nepravilnem gibanju lahko pride do bolečine in togosti, ki se pojavi v zadnjem delu pete (tam, kjer se nahaja). Gre za posledico njenega raztezanja, raztrganin ali draženja ob teku, hoji, skakanju ali hoji po stopnicah.

Dejavniki tveganja za vnetje ahilove tetive: Športna poškodba je v večini primerov posledica draženja, raztezanja in raztrganin, ki nastanejo med preobremenitveno hojo, tekom, skakanjem ali vzpenjanju po stopnicah.

➡️ Zdravljenje športne poškodbe po priporočilu strokovnjakov klinike Medicofit: Tudi v primeru te športne poškodbe je bistvena fizioterapevtska obravnava, saj sicer obstaja možnost degeneracije tetive, ki pa je obenem osrednji dejavnik tveganja za popolno rupturo ahilove tetive.

Vsako od naštetih stanj zahteva diagnostični pregled, najbolje v kliniki Medicofit, kjer so pacienti deležni temeljite diagnostike, individualno prilagojenega zdravljenja in spremljanja napredka ter spodbujanja skozi vse faze rehabilitacije, od akutne bolečine do vnovičnega polnega obsega gibljivosti.

Komentarji