Ko se dnevi začnejo krajšati in temperature postopoma padajo, se smučarska sezona nezadržno približuje. Morda se še vedno spominjate poletnih aktivnosti in prijetnih sončnih dni, vendar je pravi trenutek za pripravo na zimo že tukaj. Da boste lahko čim bolje izkoristili svojo smučarsko sezono, je ključnega pomena, da se nanjo pripravite že v jesenskih mesecih.

Tako kot se na poletne radosti pričnemo pripravljati že zgodaj spomladi, tisti najbolj vztrajni pa že v mrzlih zimskih mesecih, se je tudi na tek na smučeh in na druge zimske športe priporočljivo pričeti pripravljati precej prej preden prvič v sezoni stopimo na smuči.

Da bi se izognili poškodbam, je namreč treba okrepiti telo in pridobiti smučanju ustrezno kondicijo, najbolje pa je tudi zimski dopust rezervirati kar najbolj zgodaj, saj nam to omogoči izbrati terenu primerno smučarsko opremo, ki je pri zagotavljanju varnosti ključnega pomena.

Poleg tega velja pri treningu upoštevati določena pravila, med katera sodi dejstvo, da se tek na smučeh vedno prične z ogrevanjem, da dejavnost zahteva kondiciji primerno število premorov za regeneracijo telesa, da aktivnost zahteva zadostno hidracijo in energetsko zalogo, da je pred, med in po dejavnosti v telo treba vnesti hrano z visoko prehransko vrednostjo ter da se tek na smučeh nazadnje vedno tudi sklene s postopnim ohlajanjem, za kar najbolje poskrbijo vaje za raztezanje.

Priprava telesa na tek na smučeh

Tek na smučeh je aerobna vadba, ki aktivira bolj ali manj vse mišice v telesu, izvaja pa se na prostem, zaradi česar imamo zanj dodatno motivacijo, saj nam omogoča občudovanje slikovitih gorskih pokrajin. Združuje dinamično gibanje in ritmično usklajenost, navkljub temu, da morda sprva izgleda precej zapleten, pa je ta, ko enkrat osvojimo tehniko, eleganten ter enostaven.

Klasična in drsalna tehnika teka na smučeh

KLASIČNA TEHNIKA je običajno vstopna točka v umetnost teka na smučeh. Namenjena je predvsem začetnikom oziroma tistim brez vsakršnih izkušenj z drsanjem ali rolanjem. Ker temelji na naravnem gibanju, zelo podobnem hoji, so tekaške smuči postavljene vzporedno, tek na smučeh pa poteka po smučini, ki pomaga ohranjati ravnotežje in narekuje smer gibanja.

DRSALNA TEHNIKA je nekoliko zahtevnejša, modernejša oblika teka na smučeh, pri kateri tečemo na smučarski progi. Tekaške smuči niso več v vodoravni poziciji, temveč v škarjastem V položaju, medtem ko se z nogami odrivamo na eno in na drugo stran, pri čemer si pomagamo s soročnim odrivom s palicami. V primerjavi s klasično tehniko nam drsalna daje veliko večjo svobodo, a zanjo potrebujemo odlično ravnotežje, saj je izkušnja precej dinamična.

K vsemu pripomore tudi dobra telesna pripravljenost, ki vpliva tako na vzdržljivost kot fizično moč in reakcijski čas, hkrati pa zmanjšuje tveganje za športne poškodbe. Do teh na teku na smučeh največkrat pripelje prav utrujenost mišic, ki vodi k slabšemu obvladovanju tehnike, zato je nujno s pripravami pričeti že v jesenskem času.

Najpomembnejši so:

  • TRENING MOČI │ S treningom moči povečamo moč in mišično vzdržljivost, zato do utrujenosti pride precej kasneje, kajti moč med drugim povečuje sposobnost telesa za odstranjevanje mlečnih kislin, ki se pričnejo kopičiti po intenzivnejši vadbi, za kakršno velja tudi tek na smučeh, povzročajo pa pekoč občutek v stegenskih mišicah.
  • KREPITEV NOG │ Potisk nog in počepi ob steni okrepijo sprednje stegenske mišice, medtem ko zadnje stegenske ojačajo most na hrbtu (tega je najbolje izvajati s pomočjo žoge) ali, če imamo dostop do fitnes naprav, upogibi kolena.
  • MUSKULATURA JEDRA │ Čeprav k teku na smučeh največ prispevajo noge, trebuh, boki in spodnji del hrbta pomagajo ohranjati ravnotežje ter s tem skrbijo za pravilno tehniko. Muskulaturo jedra najzanesljiveje okrepimo s trebušnjaki, z mostovi, bočnimi dvigi in izvajanjem planka, ki mu lahko dodamo iztege ene od rok ter navzkrižne noge.
  • RAZGIBAVANJE ZGORNJEGA DELA TRUPA │ Veslanje sede in iztegovanje komolca okrepi mišice, potrebne za učinkovito potiskanje s palicami, kar je pomembno predvsem za tek na smučeh v klanec.

Glede na to, da so dnevi še vedno precej dolgi in temperature dokaj visoke, bodo k splošni kondicijski pripravljenosti veliko dodale tudi druge aerobne vadbe, med njimi tek ter kolesarjenje, prav tako intervalni treningi, pri katerih se kratki intervali visoke vadbene intenzivnosti izmenjujejo z obdobji nizke intenzitete vadbe, namenjenim okrevanju med aktivnostjo.

Priprava opreme na tek na smučeh

Najboljšo izbiro opreme za tek na smučeh ponuja spletna trgovina Vita ProShop generalne zastopnice številnih svetovno priznanih blagovnih znamk zimske in letne športne opreme za dejavnosti na prostem.

Pri izbiri smuči za tek na smučeh je treba vedeti, v kateri tehniki se nameravamo preizkusiti, saj so tiste za klasično tehniko med 20 in 30 cm daljše od telesne višine tekača, na njihovo dolžino pa vplivata še telesna teža ter stopnja znanja. Zanje je značilna narebrenost drsne obloge pod vezjo oziroma prisotnost trakov, imenovanih kože, ki zagotovijo oprijem pri odrivu in teku navkreber.

Nasprotno so tiste za drsalno tehniko veliko trše, njihova dolžina pa je le med 5 in 15 cm daljša od telesne višine tekača, na kar, kot pri klasični tehniki, vplivajo še telesna teža ter stopnja znanja. Sicer na stik drsne obloge s snežno podlago odločilno vpliva prav telesna teža tekača.

Ob tem je treba realno oceniti, v katero skupino tekačev sodimomed začetnike, srednje rekreativce ali vrhunske, napredne tekače –, ker se posamezni modeli med seboj razlikujejo in vplivajo na to, ali je drsna obloga v enakomernem stiku s podlago ali ne (neustrezne tekaške smuči bodo počasne, na mehkih podlagah pa lahko privedejo celo do prekomernega ugrezanja).

Pozabiti ne smemo niti na palice za tek na smučeh, pri izbiri katerih je treba upoštevati model smuči, trdoto teh in težo tekača, še najmanj pa višino tekača, ker ta ne vpliva na upogibanje.

V spletni trgovini Vita ProShop so si prodajalci kadarkoli pripravljeni vzeti čas za nas in nam pri izbiri pomagati, nam svetovati ter odgovoriti na vprašanja in s tem potrditi, da je izbrana oprema za naše potrebe, želje in znanje najustreznejša. Seveda pa vedno znova poudarjajo, da je opremo za tek na smučeh, kot tisto za katerokoli najsi bo zimsko najsibo letno aktivnost na prostem, treba redno vzdrževati.

Šele ko izpolnimo ta dva pogoja, tek na smučeh resnično postane le še goli užitek.

Komentarji