![](https://pravi-moski.si/wp-content/uploads/2025/01/profesionalni-cistilniki-v-avtomobilski-industriji.jpg)
V avtomobilski industriji je uporaba profesionalnih visokotlačnih čistilnikov postala nepogrešljiv del vzdrževanja in proizvodnih procesov. Visokotlačni čistilniki omogočajo hitro, učinkovito in varno odstranjevanje umazanije, olj, maščob in drugih trdovratnih madežev, ki jih običajne metode čiščenja ne morejo obvladati. Predstavljamo, zakaj so ti čistilniki ključni za ohranjanje visoke kakovosti, učinkovitosti in varnosti v avtomobilski industriji, ter kako pripomorejo k dolgotrajnosti in brezskrbnemu delovanju vozil.
Avtomobilska industrija vsem akterjem narekuje izjemno visoka pravila glede čiščenja in izredne higienske standarde. Teh se toliko bolj držijo ponudniki avtomobilov višjega cenovnega razreda, posebej športnih znamk, ne glede na proizvajalca, model in vrsto avtomobila pa velja, da mora ta še preden njegovi ključi preidejo na novega lastnika biti brezhiben tako v pogledu delovanja kot izgleda.
In pri doseganju slednjega je prav vselej v pomoč profesionalni visokotlačni čistilnik Kärcher, že vse od leta 1950 sinonim čiščenja z visokim tlakom.
Profesionalni visokotlačni čistilnik Kärcher očisti tudi najtrdovratnejšo umazanijo
Za profesionalni visokotlačni čistilnik je značilna višja zmogljivost pri manjši porabi, na voljo pa so mobilne in stacionarne različice z ogrevanjem ali brez njega, na električni motor ali motor z notranjim izgorevanjem.
Avtomobilska industrija se povezuje predvsem s profesionalnim visokotlačnim čistilnikom, ki omogoča čiščenje na osnovi hladne vode, visokega tlaka in višje zmogljivosti pretoka vode.
Kombinacija je idealna za hrapave površine, pri čemer srednji razred profesionalnih visokotlačnih čistilnikov zadostuje za večino vozil, poseben razred pa v primerjavi z njim poskrbi še za popolno čistočo težje dostopnejših mest oziroma za brezhibnost večjih vozil, kakršna so kamioni, tovornjaki ter drugi.
|
Vse profesionalne visokotlačne čistilnike Kärcher opredeljujejo energetska učinkovitost, moderna tehnika in udobje med uporabo, poleg vsega pa ti zmanjšujejo onesnaženost odpadnih voda ter ne zahtevajo uporabe agresivnih čistilnih sredstev ali blagih čistilnih sredstev v večjih količinah.
V nasprotju s profesionalnim visokotlačnim čistilnikom s hladno vodo ta isti z vročo vodo dosega še boljše rezultate, a je treba paziti, kdaj ga izbrati, ker lahko v določenih situacijah vozilo poškoduje.
Nasveti za čiščenje avtomobila s profesionalnim visokotlačnim čistilnikom Kärcher
Splošna pravila, ki se jih tudi sicer velja držati pri čiščenju avtomobila prav tako veljajo za profesionalni visokotlačni čistilnik. Gre za dejstvo, da avtomobila nikoli ni priporočljivo izpostavljati večjim temperaturnim nihanjem, zaradi česar se ga pri nizkih temperaturah, pod -10 °C, ne pere, poleti pa se pranje opravi bodisi zjutraj bodisi zvečer, ko so temperature blage ali zmerne.
Večji razkoraki med temperaturo vode in temperaturo zraka namreč lahko poškodujejo lak ter na njem povzročijo razpoke, toliko bolj, ker so laki dandanes pri večini znamkah vse mehkejši in s tem manj odporni na zunanje dejavnike.
Ko gre za profesionalni visokotlačni čistilnik, ki z avtomobila odstrani in grobo in mehko umazanijo, je treba paziti, da je naprava dovolj lahka za kar se da enostavno upravljanje, minimalnega pritiska 80 bar (in ne več kakor 200 bar), na učinkovitost tega pa vplivata še pritisk ter količina vode, najbolje med 300 do 500 l/h.
Ob vsem tem ni zanemarljivo vprašanje nameščanja dodatkov (čistilnih krtač, ploščatih šob, škropilnih kompletov itn.), ki so pri čiščenju avtomobila nujni, pa tudi uporabe (vključno s količino) čistilnih sredstev.
Na splošno naj bi postopek čiščenja avtomobila s profesionalnim visokotlačnim čistilnikom temeljil na naslednjih korakih:
1. Izbira ustreznega profesionalnega visokotlačnega čistilnika in zaščitne opreme
Prvi korak se nedvomno pripisuje premisleku o zahtevnosti čiščenja, ki navsezadnje odreja izbiro ustreznega profesionalnega visokotlačnega čistilnika.
Pred prvo uporabo tega se je treba natančno seznaniti z načini njegovega delovanja, preveriti, ali je ta resnično v brezhibnem stanju in priskrbeti zaščitno opremo, med katero so najbolj nepogrešljiva zaščitna očala.
2. Ročna odstranitev motečih delcev
Preden curek profesionalnega visokotlačnega čistilnika doseže avtomobil je v izogib poškodbam laka in ostalih mehkih delov avtomobila (gume, plastike) treba ročno odstraniti moteče elemente, med njimi morebitno listje.
3. Spiranje grobe umazanije
Na profesionalni visokotlačni čistilnik, če ta to dopušča, se namesti ploščata šoba z najmanjšim pritiskom in se s curkom pod ostrim kotom v približno 30 cm razdalji z avtomobila spere groba umazanija. Pri tem se ne sme pozabiti na platišča in pnevmatike, ki so eno največjih zbirališč umazanije.
4. Pranje avtomobila s šamponom in platišč s čistilom
Ploščata šoba se odstrani s profesionalnega visokotlačnega čistilnika in se nanj namesti škropilni komplet. Šampon se porazdeli po celotni površini avtomobila, a le po kovinskih delih, ne pa tudi po steklu, plastiki in gumi. Enak postopek je za nanos čistila na platišča, ki se ga pusti delovati nekaj minut.
5. Čiščenje avtomobila z gobo
Vse površine je treba očistiti z mehko gobo, lahko pa se na profesionalni visokotlačni čistilnik namesti čistilna krtača, ki avtomobil opere še učinkoviteje.
6. Izpiranje in sušenje avtomobila.
Da bi vsi umazani delci odpadli, se že očiščen avtomobil temeljito spere s profesionalnim visokotlačnim čistilnikom, nato pa se ga do suhega obriše z bodisi mehko krpo bodisi usnjeno krpico za šipo.
Na ta način se prepreči nastajanje lis, avtomobil pa je sijoč in delno zaščiten pred umazanimi delci.
Kärcher je prva izbira že vse od ustanovitve v letu 1950
Podjetje Kärcher je ustanovil inovativni izumitelj Alfred Kärcher, njegova največja podpora pa je bila žena Irene, ki je po njegovi smrti prevzela vodstvo ter razvoj danes prve znamke na področju čistilne tehnologije.
Prvi visokotlačni čistilnik z vročo vodo v Evropi sta predstavila že ob ustanovitvi podjetja, njegova zasnova pa vse do danes ostaja temelj vseh gorilnikov. Tako je iz njega izhajal tudi v letu 1984 predstavljen prvi prenosni visokotlačni čistilnik, namenjen zasebnim gospodinjstvom, medtem ko danes podjetje Kärcher zajema nadvse široko ponudbo tako hobi kot profesionalnih visokotlačnih čistilnikov.
V povezavi z avtomobilsko industrijo, kjer je potrebno neprestano dosegati najvišje higienske standarde, se profesionalni visokotlačni čistilnik uporablja v proizvodnjah, avto salonih, delavnicah in avtopralnicah. V prvih avtomobile po proizvodnem procesu temeljito očistijo in jih pospremijo na pot do kupcev, v drugih jih po dolgem transportu pripravijo na prevzem s strani lastnikov, v tretjih poskrbijo za to, da so avtomobili vrnjeni v najmanj enakem stanju kot ob sprejemu, v zadnjih pa so deležni čiščenja ter vzdrževanja.
Redno in temeljito čiščenje avtomobila ne prispeva le k brezhibnemu videzu, ampak je naložba v vozilo, s katero je možno ohraniti vrednost jeklenega konjička. Profesionalni visokotlačni čistilnik Kärcher je zato partner, ki mu gre povsem zaupati.